ଆସନ୍ତାକାଲି ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ପ୍ରସନ୍ନ ହେବେ

0
213

ଆସନ୍ତା କାଲି ଶ୍ରୀରାମ ଭକ୍ତ ହନୁମାନ ଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ I ଚନ୍ଦ୍ର ମାସରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଦିନ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହା ସାଧାରଣତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ପଡ଼େ | ଏବର୍ଷ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ 2020 ଏପ୍ରିଲ 8 ରେ ପାଳନ କରାଯିବ I ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ କି ମାରୁତି, ପବନପୁତ୍ର, କେସରୀ ନନ୍ଦନ ଏବଂ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲି ଏହି ଦିନ ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ସମସ୍ତ ମନ୍ଦରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି।ଚନ୍ଦ୍ର ମାସରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଦିନ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହା ସାଧାରଣତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ପଡ଼େ | ଦ୍ରିକ ପାନଚାଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥି ଏପ୍ରିଲ 7 ରେ ରାତି 12.07 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଏପ୍ରିଲ 8 ରେ ସକାଳ 8.04 ରେ ଶେଷ ହେବ। ସାଧାରଣତଃ ଭକ୍ତମାନେ ସକାଳୁ ସ୍ନାନ ସାରି ସିନ୍ଦୁର କିମ୍ବା ନାଲି କପଡା ଏବଂ ଫୁଲ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ସକାଳୁ ସକାଳୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ଙ୍କୁ ଏବଂ ତା’ପରେ “ହନୁମାନ ଚଲିସା” ପାଠ କରାଯାଏ I

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here