ମହାଭାରତ ସମୟର ଏହି ୫ ଜଣ ଲୋକ ଆଜି ବି ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି, କୁହାଯାଏ ଏମାନଙ୍କୁ ଚିରଞ୍ଜୀବୀ

0
369

ଭାରତ ବର୍ଷ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଛି ମହାଭାରତ ।
ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ପାଣ୍ଡବ ଓ କୈ।ରବ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା ।ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଅନେକ ମହାନ ଯୋଦ୍ଧା ନିହତ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷରେ, ସେଠାରେ ଅନେକ ଯୋଦ୍ଧା ବଞ୍ଚିଥିଲେ | ଏହି ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରମୁଖ ଥିଲେ | ଏହି ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ଜଣ ଯୋଦ୍ଧା ପାଣ୍ଡବରୁ ବଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ କେବଳ ୩ ଜଣ ଯୋଦ୍ଧା କୈ।ରବ ଙ୍କଠାରୁ ବଞ୍ଚିଥିଲେ। କୈ।ରବ ଙ୍କ ଠାରୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ତିନି ଜଣ ଯୋଦ୍ଧା ଥିଲେ କୃତବର୍ମା, କୃପାଚାର୍ଯ୍ୟ, ଅଶ୍ୱତ୍ଥାମା । ପାଣ୍ଡବରୁ ଆସିଥିଲେ ଯୁଧିଷ୍ଠିର, ଭୀମା, ଅର୍ଜୁନ, ନାକୁଲା, ସାହାଦେବ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ, ସତ୍ୟକି ଇତ୍ୟାଦି ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଏପରି ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ମହାଭାରତ କାଳରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛନ୍ତି। ହଁ, ଏହା ଆଜି ବି ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ପାଞ୍ଚଜଣ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି କିଏ?

୧) ମହର୍ଷି ବେଦବ୍ୟାସ – ମହର୍ଷି ବେଦବ୍ୟାସ ଙ୍କ ନାମ କୃଷ୍ଣ ଦ୍ୱୟପାୟନା ଥିଲା | ସେ ରୃଷି ପରାଶର ଏବଂ ସତ୍ୟବତୀଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ। ସେ ବେଦ ବିଭାଜନ କରିଥିବାରୁ ସେ ତାଙ୍କ ନାମ ବେଦବ୍ୟାସ ପାଇଲେ | ମହର୍ଷି ବେଦବ୍ୟାସ ମହାଭାରତ, ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଗନେଶଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଥିଲେ। ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର, ପାଣ୍ଡୁ ଏବଂ ବିଦୁର ମହର୍ଷି ବେଦବ୍ୟାସ ଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ।ଏହି ତିନି ପୁଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯେତେବେଳେ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରରେ କ କୈଣସି ପୁଅ ନଥିଲେ, ବେଦବ୍ୟାସ ଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରେ ତାଙ୍କର ୯୯ ପୁଅ ଏବଂ ୧ ଝିଅ ହୋଇ ଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ବେଦବ୍ୟାସ ଏହି ଯୁଗର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥାତ୍ କାଳୀ ଅବଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିବେ। ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ବେଦବ୍ୟାସ ସାଧାରଣ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଦିନ ବିତାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ସେ ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ହିମାଳୟର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ |

ତେବେ, କାଳୀ ଯୁଗର ଆରମ୍ଭ ପରେ, ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କୈଣସି ଠୋସ୍ ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରଥମ ଜଟାକା କାହାଣୀରେ ସେ ବୋଧିସତ୍ତ୍ୱ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ଦ୍ୱିତୀୟ ଜାଟାକା କାହାଣୀରେ ସେ ମହାଭାରତର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ |

୨) ମହର୍ଷି ପରଶୁରାମ – ପର୍ଶୁରାମ ଙ୍କ ଜୀବନ କାଳ ରାମାୟଣର ଯୁଗରୁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ପରଶୁରାମ ଜମାଦଗ୍ନି ଏବଂ ରେଣୁକାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ। ରାମାୟଣରେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ରାମ, ସୀତା ନିଜେ ଶିବ ଧନୁକୁ ଡାକନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି | ସେତେବେଳେ ଯେତେବେଳେ ପର୍ଶୁରାମା ବିଧାନସଭାକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଦେଖନ୍ତି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଧନୁ କିଏ ଭାଙ୍ଗିଛି | ମହାଭାରତରେ ଥିବାବେଳେ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି |ଯେତେବେଳେ ସେ ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ଗୁରୁ ହୁଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମେ ମହାଭାରତରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଥିଲେ। ଏବଂ ମହାଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଭୀଷ୍ମ ଏବଂ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ମହାଭାରତରେ ସେ ଯେତେବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ଦିଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଏବଂ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟପୁତ୍ର କର୍ନାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି।

ପର୍ଶୁରାମା ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ପର୍ଶୁରାମା ବିଷ୍ଣୁଙ୍କଠାରୁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କାଳ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାପାସ୍ୟାରତ ଭୋଲୋକାରେ ରହିବେ |


୩) ରୃଷି ଦୁର୍ବାସା – ରୃଷି ଦୁର୍ବାସା ତାଙ୍କର ଦଶ ହଜାର ଶିଷ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ମହାଭାରତରେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ହାଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଥିସହ ସେ ଥରେ କୃଷ୍ଣ ପୁଅ ସମ୍ବା ଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ। ମହାଭାରତ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅମର ହେବାର ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଛି |ରୃଷି ଦୁର୍ବାସା ମଧ୍ୟ ଚିରଞ୍ଜୀବୀ |


୪) ଜାମବନ୍ତ- ଜାମବନ୍ତ ହନୁମାନ ଏବଂ ପରାସୁରାମଙ୍କଠାରୁ ବଡ | ଜାମବନ୍ତ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ସହ ତ୍ରେତୟା ଯୁଗ ରେ ଥିଲେ। ଦ୍ୱ।ପର ଯୁଗରେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଶ୍ୱଶୁର ହୋଇଥିଲେ। କାରଣ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଜାମ୍ବାବତୀ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ କୃଷ୍ଣ ମଣି ପାଇଁ ଜାମବନ୍ତ ଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ି ବା କୁ ପଡିଲା। ସେତେବେଳେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତୁଥିଲେ ତେଣୁ ଜାମୱନ୍ତ ତାଙ୍କ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କୁ ଡାକିଲେ। ଏବଂ ତା’ପରେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଜାମବନ୍ତଙ୍କ ଡାକ ଶୁଣିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ରାମ ରୂପରେ ଆସିବାକୁ ପଡିଲା।

୫) ହନୁମାନ – ହନୁମାନଙ୍କ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିର ଖ୍ୟାତି ଚାରୋଟି ଦିଗରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି | ସେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭକ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ରାବଣର ସେନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଥିଲା | ସେ ମଧ୍ୟ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱ।ପର ଯୁଗରେ ଥିଲେ। କୈ।ରବଙ୍କ ସହ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବିଜୟରେ ହନୁମାନ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ଅର୍ଜୁନ ଏବଂ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ହନୁମାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ହନୁମାନ ମଧ୍ୟ ଚିରଞ୍ଜୀବୀ | ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କର ଉତ୍ସାହ ଅଛି |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here