କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ! ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧରେ ,୪ ଆମେରିକୀୟ ରାଜ୍ୟ କରୋନାଭୂତାଣୁକୁ ‘ଜୈବାସ୍ତ୍ର’ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ମାମଲା କରିଛନ୍ତି …. ଚୀନ୍‌ରେ ବଢ଼ିଲା‌ ଚିନ୍ତା , ପୁଣିଥରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବାରୁ

0
515

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚୀନ୍‌ର ଖିଆଲୀ ଆଚରଣ ଓ ଅବଦାନ ଉପରେ କରୋନାଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିବାରେ କ’ଣ କୌଣସି ଅଦାଲତୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ କି? ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକୀୟ ଲୋକମାନେ ତଥା ଗୋଟିଏ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକୀୟ ରାଜ୍ୟ ମିସୌରୀ ପକ୍ଷରୁ କୋଭିଡ୍‌-୧୯କୁ ବ୍ୟାପକ କରିଥିବାରୁ ଯେଉଁ ମୋକଦ୍ଦମା ହୋଇଛି, ତାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନର ସାମାନ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ସମ୍ବିଧାନରେ , ମିସୌରୀର କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଥିବା ସମୟରେ। ମିସୌରୀର ଯେଉଁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ହୋଇଛି କରୋନା ବିଶ୍ୱମହାମାରୀ ଯୋଗୁ , ତାହାର ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଓ ସେଇଭଳି ମୋକଦ୍ଦମା କରିଛନ୍ତି ଫ୍ଲୋରିଡା, ନେଭାଡା ଓ ଟେକ୍ସାସ୍‌ ମଧ୍ୟ । ସବୁଥିରେ ଚୀନ୍‌ର ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ଆଚରଣ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ସମୟରେ କରୋନାଭୂତାଣୁକୁ ‘ଜୈବାସ୍ତ୍ର’ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ମାମଲା ଚାଲିପାରିବ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ବିରୋଧରେ , କିନ୍ତୁ ଏକ ସାର୍ବଭୌମ ରାଷ୍ଟ୍ର ବିରୋଧରେ ମାମଲାର ଚାଲିବାର କିଛି ପ୍ରାବଧାନ ନାହିଁ।ଧାରା ୭୫ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନରେ କୌଣସି ମାମଲା ବୁଝାମଣା ସୂତ୍ରରେ ସମାଧାନ ନ ହୋଇପାରିଲେ ତାହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଅଧୀନକୁ ଯିବ।

  1. ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଲା‌ ଚୀନ୍‌ରେ
    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ଚୀନ୍‌ ସଫଳତାର ସହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିଛି ଏବଂ ଉହାନ୍‌ରେ ଭାଇରସ୍‌ର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ବୋଲି ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ ପାଇଁ ଏବେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଚିନ୍ତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଚୀନ୍‌ର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ‌‌ରୋଗୀ ପୁଣିଥରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବାରୁ । ଚିନ୍ତାଜନକ କଥା ସବୁଠୁ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ରେ ଜଣେ ‌ରୋଗୀ କରୋନାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋ‌ଇ ସାରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ରହିଛି ୭୦ ଦିନ ପରେ ସେ କ‌ରୋନା ଟେଷ୍ଟ୍‌ କରିବାପରେ ।
    ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭାଇରସ୍‌ର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଛି ବାରମ୍ବାର ଟେଷ୍ଟ୍‌ ସତ୍ତ୍ବେ । ସମାନ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ । ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଜଣ ଦୀର୍ଘ ୪ ସପ୍ତାହ ଧରି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ କ‌ରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ରୋଗୀ ପୁଣିଥରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here